Névadónk

SZŰCS SÁNDOR

1921. november 23. (Szolnok) - 1951. június 4. (Budapest)
Iskolánk 1993 óta viseli a Szűcs Sándor nevet.

Ki is volt ő?

Egykori Európa hírű sportember, labdarúgó. Korának egyik legjobb középhátvédje, aki 19-szer öltötte magára a címeres mezt, hazája sporthírének öregbítéséért.
Rövid, alig három évtizednyi élete dióhéjban összefoglalható. 1921. november 23-án született Szolnokon. Sportpályafutását a Szolnoki MÁV csapatában kezdte, majd onnan került az UTÉ-hoz Újpestre. Itt telepedett le, itt alapított családot, itt született két gyermeke.
Újpesten egy csapatban játszott Szusza Ferenccel és Zsengellér Gyulával, a válogatottban az aranycsapat más hírességeivel is együtt futballozhatott: Puskás Ferenccel, Bozsik Józseffel, Sárosi Györggyel, Hidegkuti Nándorral és Deák Ferenccel.
A tehetséges, kiváló sportembert 1951-ben hamis vádak alapján az akkori rendszer kiszolgálói koncepciós perben halálra ítélték és kivégezték (1951. június 4.). Sokáig találgatták az emberek, vajon mit követhetett el? Senki nem tudta megmondani.
szucs-sandor.png

"Szűcs Sándor itt hagyta két gyermekét, az újpesti pályát, barátait, tisztelőit - harminc évesen örökre."

1989-ben az ellene hozott ítéletet törvénysértőnek minősítették, hatálytalanították. 1991-ben érdemei elismerése mellett posztumusz rendőr alezredessé nevezték ki.

Sírhelyét sokáig a legnagyobb óvintézkedések mellett államtitokként kezelték - nem lehetett tudni, hova temették. Rehabilitációja óta az Új Köztemető 298-as parcellájának 18. sorában található a sírhelye.

Miért az ő nevét választottuk?

Azokban az években iskolánk testnevelés tagozatos iskolaként működött, sok sporthoz kapcsolódó szép eredményekkel. Szűcs Sándor, mint újpesti sportoló sporttevékenységével, helytállásával példaképként állítható a gyerekek elé.
Mások is példaképül választották, tiszteletére évről-évre labdarúgó emléktornát szerveznek középiskolások részére, az UTE és a Szűcs Sándor alapítvány támogatásával.
A név felvételével - Szűcs Sándor Dániában élő fia kezdeményezésére - iskolánk is lehetőséget kapott hasonló emléktorna megrendezésére.

"Tragikus sorsú labdarúgó" címmel jelent meg írás az Újpesti Napló 2007. augusztus 29-i különszámában Szűcs Sándorról. A cikk szerzője Riersch Tamás.

A 24.hu portálon is jelent meg írás Szűcs Sándorról.

Szűcs Sándor síremléke az Új Köztemetőben (298. parcella 18. sor 43. sírhely)