Téma: a Duna

A múlt héten tartottuk az év legfontosabb környezeti nevelési akcióját, a témanapokat. Az egész iskola közösségét megmozgató nagyszabású és eredményes eseményről az alábbiakban számolunk be.

Az idei témanapok témája a Duna volt

honlap_cikk_00.jpg

Az elmúlt napokban – május utolsó két napján és június első napján – tartottuk iskolánk környezeti nevelésének kiemelkedő eseményét, a témanapokat.

Az idei év témája a Duna volt.

A háromnapos program első két napját az iskolában szervezett foglalkozásokkal töltöttük, míg a harmadik napon az egész iskola hajóra szállt, és Vácig hajóztunk a Dunán.

honlap_cikk_1.jpg

Szokásunkhoz híven nem osztálykeretben foglalkoztattuk a gyerekeket, hanem különböző korosztályú tanulókból szerveztünk csapatokat. Mindegyik csapatban az elsősöktől a hetedikesekig voltak gyerekek.
A csapatokat nyolcadikos tanulók vezették.

honlap_cikk_2.jpg

A témanapokat hosszú hónapok előkészítő munkája előzte meg. A tanítók, tanárok is csoportokba szerveződtek és az alábbi öt téma valamelyikét dolgozták ki. Összeállították a projektek tematikáit, eszközöket gyűjtöttek vagy készítettek elő, és megírták a foglalkozások óraterveit.

Az öt téma, ami köré csoportosították a teendőket:

1. Utazás a Dunán a Feketeerdőtől a Fekete-tengerig
  2. Hajók a Dunán
  3. Duna, a víz a művészetekben és a sportban
  4. A víz ereje
  5. A dunai kirándulás idejére és a váci városismereti vetélkedőre feladatok összeállítása

De nemcsak a pedagógus kollégák gondolkodtak a tennivalókon, hanem a gyerekeknek is bőven jutott az előzetes feladatokból.  Képeket, adatokat gyűjtöttek a Dunáról, a dunai hajózásról, a Duna földrajzi vonatkozásairól, élővilágáról, de a Dunamenti népek szokásait és kultúráját is megismerték. A gondos előkészítésnek köszönhetően, eredményes élményt nyújtó programsorozatot szerveztek a pedagógusok.

honlap_cikk_4.jpg

A legizgalmasabbnak ígérkező – egyben a leggondosabb előkészítést igénylő – feladat  a dunai hajózás előkészítése volt. Ebben a komoly feladatban kollégáim segítségére volt Kurucz József a MAHART Passnave Személyhajózási Kft. hajóskapitánya.

A szervezők több alkalommal végigjárták a „Hunyadi” fedélzetét; gondosan megtervezték melyik csapatnak hol lesz a helye, milyen sorrendben szálljanak föl a hajóra, és feladatokat állítottak össze a kétórás hajóút idejére. Így minden csapatnak kijelölt helye és feladata volt a hajón.

Az elsősök külön busszal, a többiek tömegközlekedéssel utaztak a Vigadó térre, ahonnan kilenc órakor indult el 600 főnyi utasával a Hunyadi utasszállító hajó.

honlap_cikk_3.jpg

Röviddel az indulás után tanítványaink a hangosbemondón keresztül idegenvezetéssel ismerték meg a főváros Dunáról látható fontosabb látványosságait, majd a kvíz feladatokban hasznosíthatták az újonnan szerzett ismereteiket. Szerencsénkre az időjárás kegyes volt hozzánk; napsütéses szép időnk volt végig.

Köszönhetően a szép időnek is mindenkinek alkalma volt megcsodálni a főváros és a Duna part csodálatos panorámáját.

A kétórás út alatt a hajóval is megismerkedhettek a gyerekek, a szerencsésebbek még a kapitányi irányítóba is felmehettek.

Vácra érve igyekeztünk fürgén partra szállni, mert egy városismereti vetélkedő várta a csapatokat. Időre kellett a legnevezetesebb váci helyeket felkeresni, miközben minden csapatról emlékfotó készült a váci dóm előtt.

honlap_cikk_5.jpg

Három órakor indultunk vissza és pontosan a tervezett időre értünk a Vigadó téri a kikötőhöz.

Fáradtan, de élményekkel feltöltődve szállt partra gyerek és felnőtt egyaránt. A kiszállás után már csak a hazautazás volt hátra, de az előrelátó szervezésnek köszönhetően baj nélkül, szerencsésen hazaért mindenki.

honlap_cikk_8.jpg

A témanapok értékelését és az eredményhirdetést pénteken, iskolagyűlés keretében tartották meg a tornateremben a program fő szervezői - Fodorné Branstädter Ágnes és Hajduné Porcsalmy Zsuzsa. Felidézték a három nap legfontosabb eseményeit, majd ismertették a csapatok helyezését. Az élmények mellé mindenki kapott emléket az eseményről. Minden csapattag – köszönhetően Csereklye Sándor szülőnek, aki gondoskodott a képek gyors kinyomtatásáról – megkapta azt a fotót a csapatáról, amit a váci dóm előtt készített róluk Kiss Beatrix tanárnő.

honlap_cikk_6.jpg

A legjobb eredményt elért csapatok jutalomban részesültek; az OTP Bank Fáy András Alapítványának támogatásával összeállított ajándékcsomagot és oklevelet kaptak. Az eredményhirdetés után az első három helyezett csapat tagjai egy-egy nagy adag pizzát fogyaszthattak el a Pizza Yoo pizzéria jóvoltából.

honlap_cikk_7.jpg

Az idei témanapok nemcsak a helyezetteknek lesz emlékezetes. A szellemesen összeállított gazdag programkínálat, a dunai hajós kirándulás biztosan mindenkinek életre szóló élményt adott.

Köszönhetően mindez elsősorban a főszervezőnek Fodorné Branstädter Ágnes tanítónőnek és segítőjének, Hajduné Porcsalmy Zsuzsának. Többhónapos alapos előkészítő munkájuk eredményes volt. Köszönet érte mindkettőjüknek.

Hasonlóképpen köszönet illeti a környezeti nevelési munkacsoport pedagógusait, akik a főszervezők mellett támogatói és szervezői voltak ennek a fontos eseménynek.

Természetesen köszönet illeti azokat a pedagógus kollégákat is, akik összeállították a feladatokat, előkészítették vagy bonyolították a témanapok foglalkozásait, kísérték a csapatokat, vagy feladattal várták a gyerekeket Vácon. De köszönet és elismerés illeti a nyolcadikos csapatkapitányokat is, akik nagy felelősséggel irányították a kisebbeket.

A témanapokról hírt adtunk az Újpest Naplóban is.

Lévai András

A csapatok eredményeit, helyezéseit az alábbi táblázatban foglaltuk össze.

Helyezés

Pont